Fuerteventura – informacje praktyczne

Na Fuertę wybraliśmy się na przełomie grudnia i stycznia. Jak wiadomo jest to jeden z najbardziej popularnych terminów wyjazdowych. My celujemy w terminy raczej poza sezonem lub polujemy na okazję. Tym razem atrakcyjna cena biletu lotniczego – ok. 500 zł/os. (lot bezpośredni Ryanair z Berlina) wynikała z faktu, że podróż zaplanowaliśmy już w lutym. W drugiej połowie roku ceny biletów podskoczyły do ok. 2000 zł/os.

Castillo Caleta de Fuste – fajna baza wypadowa

Apartament prywatny zarezerwowaliśmy, jak w większości przypadków, przez AirB&B. Wybór miejscowości Castillo Caleta de Fuste okazał się trafiony – Caleta usytuowane jest w środkowej części wyspy, zaledwie kilka minut samochodem od lotniska. Miejscowość sama w sobie to typowe turystyczne miasteczko. Rzędy apartamentowców, zamknięte osiedla, a w centrum mnóstwo barów, pubów i restauracji, ale także oczywiście marketów, salonów piękności, studio tatuażu, czyli wszystko czego potrzebują głównie Brytyjczycy do szczęścia, spędzając wakacje w jednej miejscówce. Dla nas Caleta de Fuste sprawdziła się przede wszystkim jako fajna baza wypadowa na codzienne wycieczki, gdyż z góry założyliśmy, że wypożyczymy auto i objedziemy wyspę.

Czy wypożyczać auto?

Większość sieciowych wypożyczalni ma swoje biura na lotnisku, tam więc odebraliśmy auto. Czy warto spędzić wakacje na Fuercie w jednej miejscowości? Jeśli chcesz poleżeć na plaży (pod warunkiem, że wiatr Ci tego nie uniemożliwi) albo pospacerować, to tak. Jeśli chcesz pozwiedzać, auto to must have. Oczywiście funkcjonuje komunikacja miejska, ale zdecydowana większość turystów wybiera samochód ze względu na dobrą siatkę połączeń drogowych i znakomity stan dróg. W większości są to drogi praktycznie w idealnym stanie, dobrze oznakowane.

Temperatura na Fuercie zimą

Wyspy Kanaryjskie o tej porze roku pozwalają na miły relaks w przyzwoitej temperaturze, raczej rzadziej na plażowanie. Średnia temperatura Caleta de Fuste oscylowała dla miesięcy grudzień/styczeń w granicach 19°C, należy jednak pamiętać o tym, że ze względu na wiatr temperatura odczuwalna jest często niższa. Ja nastawiłam się raczej na spacery, odpoczynek i lajtowe zwiedzanie, Luk na plażowanie, stąd jego zawód był spory. Czasami naprawdę musieliśmy się nagimnastykować w poszukiwaniu miejsca na plażowanie przyjaznego rodzinie. Bo albo za chłodno, albo za wietrznie, przeważnie to i to. Wprawdzie udało nam się kilka razy poleżeć i poopalać w krótkim rękawku, a nawet stroju, ale musieliśmy znaleźć miejsce z trzech stron osłonięte od wiatru. O plażowaniu więcej w następnym wpisie.

Ceny i produkty

Ceny w marketach są porównywalne do polskich, a asortyment bardzo bogaty. Co ciekawe – nas jako amatorów lokalnych produktów, głównie hiszpańskich serów, win, past, oliwek, suszonych pomidorów itp. zaskoczył fakt, że nie opłacało się kupować tych specjałów na targowiskach czy w małych przydrożnych sklepikach, tylko właśnie w marketach. Robiliśmy zakupy w najbardziej popularnym Dino, który w zależności od wielkości dzieli się tutaj na  Dino Express, Super dino i Hiper Dino. To samo dotyczyło kosmetyków – bardzo popularnych na wyspie produktów z aloesu, ale także naturalnych pumeksów.

Istotna informacja dla wszystkich fanów shoppingu: mimo, iż Hiszpania należy do UE, same Wyspy Kanaryjskie rządzą się trochę innymi prawami gospodarczymi niż mainland. A mianowicie funkcjonuje obniżona w stosunku do EU akcyza, a konkretnie podatek obrotowy rzędu 5%, co w praktyce oznacza, że wszystkie markowe produkty, w tym ciuchy, perfumy, alkohol i tytoń są dużo tańsze niż u nas. Jeśli do tego dodamy fakt, że nasz pobyt wypadł na czas największych przeceń – pomiędzy Bożym Narodzeniem a Sylwestrem – to możecie sobie wyobrazić, jak można się obkupić. My nie skorzystaliśmy, bo po prostu żal nam było czasu na shopping, ale dla kogoś, kto akurat ma w planie tego typu zakupy, okazja jest jak najbardziej godna uwagi.

Kuchnia

Na Fuercie królują oczywiście owoce morza – ryby, kalmary, krewetki, ośmiornice, małże skosztować można prawie w każdej restauracji. Ja chciałabym zwrócić uwagę na kilka lokalnych produktów i przysmaków. Co do tradycyjnej kanaryjskiej kuchni nie będę się rozpisywać, jako że łatwo można znaleźć wiele informacji na ten temat. Dla mnie warte uwagi są kanaryjskie tapasy, wśród których prym wiedzie Papas arrugadas – odmiana małych kanaryjskich ziemniaków gotowanych w mundurkach w dużej ilości soli (lub wodzie morskiej) i podawanych z dwoma tradycyjnymi sosami mojo rojo (ostry, czerwony) oraz mojo verde (ziołowy, zielony). Ponadto królują tapasy w roli głównej lub z dodatkiem koziego sera, jako przysmaku wyspy. W daniach głównych także kozina jest na pierwszym miejscu – są to przede wszystkim pyszne gulasze mięsno-warzywne. Warto też spróbować dobrej paelli z owocami morza. My rozsmakowaliśmy się w świeżych owocach, których tak bardzo brakowało nam zimą w Polsce. Polecam szczególnie małe kanaryjskie słodkie banany oraz przepyszną papaję.

Czy jeść w restauracjach?

Hiszpańska, w tym kanaryjska kuchnia jest szczególnie bliska smakowi naszych podniebień, dlatego dwa razy zdecydowaliśmy się na wizytę w lokalnej restauracji dobrze ocenianej na trip advisorze. W obu przypadkach zawiedliśmy się strasznie. Dania były…w porządku, ale bez szału. Jednak najbardziej porażał nas stosunek ceny do jakości.  Dwie przystawki i jedno danie główne to koszt rzędu 30 euro, kompletnie nieadekwatny do średnich dań. Okazuje się więc, że o ile na Fuercie warto robić zakupy w marketach i polować na markowe produkty, o tyle ceny usług są nieadekwatnie wysokie. Jako, że obydwoje uwielbiamy gotować, szczególnie Luk wyżywa się w kuchni, zwyciężyła w nas polska oszczędność i zaczęliśmy żywić się sami, bazując na marketowych właśnie świeżych owocach morza. Co wieczór raczyliśmy się krążkami kalmara, paellą z owocami morza, świeżą rybą lub krewetkami i jak obliczyliśmy, żaden z tych posiłków nie kosztował nas więcej niż 5-10 euro na parę!

Co zobaczyć, gdzie plażować i co robić na Fuerteventurze z dzieckiem – już w kolejnych wpisach!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.